Çelik Halat Hurdası

By | Mayıs 5, 2024
Çelik Halat Hurdası

Gebze Çelik Halat Hurda Alımı

Geri dönüşüm için kullanılan en önemli malzemelerden birisi de çelik halat hurdası oluyor. Normal diğer hurda metal demirler gibi piyasadan toplanır ve geri dönüşüm tesislerinde eritilerek yeniden işlenir.  Özellikle asansör çelik halat hurdası olarak bilinen ve kullanım ömrünü artık tamamlamış çelik tellerin hurdacıya satılmasıyla geri dönüştürülür. Çelik halatın geri dönüştürülmesiyle birlikte hem tasarruf edilir hem de dünyaya bir iyilik yapılmış olunur. Geri dönüşümü yapılan metalleri düşünürsek çelik halatların yeri diğerlerine göre oldukça önemlidir. Çünkü çelik halatlar asansörlerin yüklerini taşıdıkları için çok hassas olarak yeniden üretilmektedir.

Çelik Halat Nedir?

Çelik halkaların birbirine geçişi sağlanarak bütünlüğe esneklik kazandırılması ve gerilmesi mantığı ile yapılmaktadır. Kullanım ihtiyacına göre yuvarlak veya düz halkalardan yapılabiliyor. Yuvarlak küçük halkalardan elde edilen çelik halatlar daha esnek bir yapıya sahip oluyor. Ancak daha fazla esneklik kazandırdığı için yuvarlak halkalardan elde edilen çelik halatların bakımları da sıklıkla yapılması gerekiyor.

Asansör halatı asansörün yükünü, ağırlığını kaldıran, asansöre hareket veren ve kabini sabitleyen, yön veren malzemelerdir. Asansör halatları insan taşıma veya yük taşıma asansörlerine göre birbirinden farklı şekilde imal edilmektedir. Yük asansörlerinin çelik halatları daha güçlü yapıda ve daha fazla parçacıklardan elde ediliyor.

Çelik Halatın Yapısı

Çelik halatlar sadece asansörlerde değil farklı alanlarda da kullanılıyor. Buna göre birçok insan mutlaka çelik halat görmüştür. Asansör halatı dediğimiz bu çelik teller birden fazla telin birbirlerini saracak şekilde bükülmesiyle elde edilmiştir. Yumuşak yapısının olması sentetik liflerden elde edilmesinden kaynaklı olup bu sayede darbeye, ezilmeye ve aşınmaya karşı dirençli olmasını sağlıyor. Uzaktan bakınca fark edilmiyor olsa bile bir çelik halat miktarının %30 oranında esneklik sağlayabiliyor. Bu esneme ani frenleme, ani durma gibi olaylar karşısında bütünlüğünü koruyarak kopma, ezilme, aşınma gibi riskleri ortadan kaldırıyor.

Asansör Halatının Önemi

Asansör halatları çelik malzemelerden oluşturuluyor. Çelik malzemelerin alaşımlarının da doğru oranda yapılması önemlidir. İnsanların yüksek katlara inip çıkmasını sağlayan bu malzemelerin çok sağlıklı şekilde yapılması gerekiyor. Kısacası insanların güvenilir bir şekilde inip, çıkışını sağlaması gerekiyor. Her çelik halatın kullanım alanı farklıdır. Bir vincin ağırlık kaldırdığı halat ile asansör halatını aynı kıyaslamamak gerekiyor. Çelik halatın hem asansör kabinini sabitlemesi gerekiyor hem de esnek yapısıyla güven vermesi gerekiyor. Bu durum ise insanların güvenli bir şekilde asansör kullanmalarını sağlaması anlamına geliyor.

Asansör halatının yapılma aşamasında kullanılan materyallerin sağlamlığı ile bu halat bütün yük taşıma şartlarını yerine getirebilmektedir. Birçok yöne eğiliyor ve bükülüyor olması kolaylık kazandırıyor. Kendine has ağırlığı ne kadar hafif olsa da kaldırdıkları ağrılıklar ile yapısı küçük kalıyor.

Asansör Halatı – Çelik Halat Hurdası

Asansörlerden çıkmış olan bir çelik halatın tekrar ikinci el çelik halat veya ikinci el asansör halatı olarak satılması ve kullanılması uygun değildir. Bizler hiçbir şekilde asansörden çıkmış olan çelik halatı bir başka asansörde kullanılması için satışını yapmayı istemeyiz. Kesinlikle küçük parçalar haline getirerek eritilme işlemini yapar ve geri dönüşüm için gerekli işlemleri yerine getiririz.

Çelik olması ve esnek yapısı sayesinde uzun yıllar kullanılabilen çelik halatlar zamanı geldiğinde asansör firmaları tarafından bakımı yapılır ve artık kullanılamayacak durumda ise çıkarılarak yeni çelik halat takılarak asansör daha güvenli hale getirilir.

Bizler çelik halat hurdası alan hurdacı veya diğer tabirle geri dönüşüm firmasıyız. Tonajlı malzemelerinize talip olduğumuzu bilmenizi isteriz. İkişer metre ve daha yüksek metrelerde alımını gerçekleştiriyoruz.

Hurda Çelik Halat Fiyatları

Hurdalar birkaç kategoride fiyatlandırılmaktadır. Örneğin; inşaat demiri ile çelik halatın fiyatı kesinlikle aynı olmaz. Çelik malzeme ile demir birbirinden biraz farklıdır. Çelik halatlar ikinci el olarak kullanılamaz ve direkt olarak erimeye gönderilir. Bu sebeple çelik halat hurda fiyatı alırken kıyaslama içerisinde olmamalıyız. Asansör halatı fiyatı araştırarak en doğru rakama satmanız mantıklı olacaktır. Birden fazla hurdacı ile görüşerek hurdanızın değerini öğrenebilirsiniz. Hurdanızın miktarı fiyatı belirleyen en önemli unsurdur. Türkiye’nin neresinde olursanız olun anlaşmalı olduğumuz ambarlar sayesinde hurda çelik halatı alımı yapıyoruz.

5/5 - (1 vote)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir