Klima Hurdası

By | Şubat 5, 2023

Teknolojiyle beraber hayatımıza pek çok kolaylığın girdiğini söylemek mümkün. Özellikle son zamanlardaki teknolojik gelişmeler ve beraberinde getirdiği yenilikler çok daha iyi bir şekilde yorumlanabilir. Ancak gelişmelerle beraber devamlı olarak üretimi yapılan bu teknolojik aletlerin bir kullanım süreleri bulunmaktadır. Kullanım sürelerini dolduran cihazlar artık hurda olarak adlandırılan ve geri dönüştürülebilen bir hale gelir.

Hurda olarak nitelendirdiğimiz elektronik aletleri çöp diyerek atma oranımız ciddi miktarlardadır. Klima, cep telefonu, bilgisayarlar gibi elektronik cihazlarda bu atılan gruba dahildir. Klima hurdaları, özellikle diğer hurda çeşitlerine göre daha tehlikelidir. Çünkü hem insanlara hem de doğaya ciddi zararlar vermektedir. Çünkü klimalar çevremizi saran ve soluduğumuz havayı temizlemesi için üretilen elektronik cihazlardır.  Bu sebepler içlerine konan hava filtreleri bu işlemi gerçekleştirmeleri için vardır. Klima hurdaları bu işlevini yerine getiremeyen tüm klimalar için söylenebilir. Genel olarak düşük ısıtma ve soğutma, performans, motor arızası ve gürültülü çalışma en çok görülen arızalardır.

Klimalarda yaşanan arızalarda teknik servisler gerekli müdahaleyi yapabildiği gibi uzun süre boyunca kullanılan klimalarda artık tamir işlemi yetersiz kalır ve klima hurdası haline gelir. Elektrik kullanarak iklim kontrolü yapan bu cihazlar elektronik hurda olarak kabul edilmekle birlikte iklim kontrol eden kısımları haricinde herhangi bir elektronik kısımları bulunmamaktadır. Klima hurdasında önemli parçalar vardır. Bunlar; pompa motoru, radyatör, iç ünite malzemeleri, dış ünite malzemeleri ve boru sistemidir. Yüksek verimli metal hurdası olarak kabul edilirler. Tek elektronik kısmı olan ilkim kontrol kartı olan iklim kartı elektronik hurda kısmına girmektedir. İçinde bulunan parçaların geri dönüşüm işlemleri gerçekleştirilerek, sıfırdan üretim için hammadde kullanımı azaltma da yardımcı olunur. Çok kolay bir şekilde gerçekleştirilen dönüşüm işlemi daha az maliyetli hammadde elde edilmesini sağlayarak ülke kaynaklarının korunmasını sağlar.

Klima hurdaları hurdacılar tarafından alınmakta olup bu durum ülke ekonomisi ve çevrenin korunmasında etkin rol oynar. Firmamız klimanızı yerinize gelip söküm işlemlerini yapıp ve sizlere anında nakit ödemesi yaparak aile bütçenize de katkıda bulunmanızda sizlere yardımcı olmaktadır. Klima hurdasını bize satarak aile ekonominize, ülke ekonomisine ve doğal çevreyi koruma zincirindeki halkalardan birisi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Klima Santral Hurdası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir