Gebze Hurda Merkezi

By | Mart 9, 2023
Gebze-Hurdaci

Fabrika hurdası, üretim yapan fabrikalarda artan tüm malzemeye verilen isimdir. Gebze fabrika hurdası toplanması ve bu hurdanın geri dönüşümü işletmelere birçok yarar sunmaktadır.

Dünya üzerindeki tüm metallerin bir değeri vardır. Özellikle fabrika hurdası haline gelmiş olan metaller, değer kaybetmeden geri dönüştürülebileceği için, hem hammadde kaynaklarında azalmayı hem de temiz bir çevre elde edilmesini sağlaması açısından daha değerli olarak kabul edilmektedir.

Günümüzde alüminyum, çelik ve bakır da dahil olmak üzere birçok metal yaygın olarak geri dönüştürülmektedir.

Küresel geri dönüştürülmüş metal pazarı son birkaç on yılda önemli ölçüde genişlemiş, endüstriyel hurda geri dönüşümü ile elde edilen geri dönüştürülmüş metalleri kullanmak, maliyetlerini düşürmek isteyen büyük işletmeler için önemli bir bileşen olarak ortaya çıkmıştır.

Bugün, otomobil üreticilerinden alüminyum kaplamaya, gemi ve uçak yapımına kadar hurda metal üretme eğiliminde olan birçok endüstri mevcuttur. Çelik üretimi gibi yüksek oranda geri dönüştürülmüş hurda kullanımı, sektörlerin uygun maliyetli üretimlerini sürdürmelerine yardımcı olmaktadır.

Hurdalar ağırlıklı olarak aşağıdaki yerlerden elde edilmektedir:

 • Eski binalar,
 • Köprüler,
 • Otomobiller,
 • Uçaklar,
 • Ev aletleri ve eşyaları,
 • İnşaat siteleri ve
 • Üretim yapan fabrikalar.

Fabrika Hurdası Geri Dönüşümü Nedir?

Gebze hurdacı firmaları, sanayisi gelişmiş olan birçok şehirden ve fabrikadan hurdaları toplayarak, merkezlerine nakletmekte ve tekrar kullanım için gereken işlemleri gerçekleştirmektedir. Endüstriyel hurda ya da fabrika hurdası olarak adlandırılan hurdaların geri dönüşümü, global ölçekte bir asırdan fazla bir süredir şirketlerin başarısında çok önemli bir rol oynamakta, bu yöntemin ülkemizde de gelişmesi adına çalışmalar sürdürülmektedir.

Fabrikalardan hurdaların toplanması ve yeniden kullanılır hale getirilmesi hurda geri dönüşüm endüstrisine bağımlı olan endüstriler için büyük bir destek olmaktadır.

Geri dönüştürülmüş ürünlerin satın alınarak kullanılması, cevher madenciliği yaparak yeni metaller elde etmekten çok daha uygun maliyetli olması sebebi ile hurda geri dönüşümü yaparak yüksek üretim seviyeleri elde etmek mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Gebze Hurdacı Telefon Numarası

Geri dönüşüm süreci, metallerin özelliklerinde bozulma oluşturmaz ve herhangi bir değer ya da özellik kaybı yaşanmaz. Böylece eski ürünler, yeni ürünler için aynı özelliklere sahip hammaddelere dönüştürülebilir.

Günümüzde birçok endüstri, yüksek oranda hurda açığa çıkarmaktadır. Örneğin:

 • Otomobillerin üretimi esnasında çok büyük miktarlarda hurda açığa çıkmaktadır.
 • Gemi ve uçak üretiminde benzer prensiple çalışılmaktadır.
 • İnşaat sektörü, yeni evlerin, ofislerin ve diğer binaların inşasında kullanılan malzemelerden önemli miktarda hurda elde edilmesini sağlar.
 • Çatı kaplama şirketlerinin kullanmadığı metal, yüksek oranda hurda elde edilmesini sağlar,
 • Elektrik malzemeleri üreticileri kablolama, transformatörler ve konektörlerde kullanmadığı metalleri hurdaya dönüştürür.
 • Ev aletleri ve eşyaları üretiminde kullanılmayan metaller ve diğer malzemeler, önemli ölçüde hurda üretimi sağlamaktadır.

Bu endüstrilerden elde edilen en önemli hurdalar:

 • Demir,
 • Çelik,
 • Alüminyum ve
 • Bakır hurdasıdır.

Hurda tekrar tekrar kullanılabildiğinden, hurda metal geri dönüşüm süreci bu metallerin tasnif edilmesini, nakliye için hazır hale getirilmesini, parçalanmasını ve ardından eritilerek şekil verilebilir hale getirilmesini içerir. Sonuç, üreticiler için ideal olarak uygun bir ürünler elde edilmesini sağlar ve her geri dönüşüm, çevremize önemli ölçüde katkıda bulunur.

Fabrika Hurdası Geri Dönüşümü Çevre İçin Neden Önemlidir?

Trafo hurdası alımı yapan firmalar, endüstriyel hurda geri dönüşümünde ilk adımın atılmasını sağladığı için sektörde önemli bir yerdelerdir. Endüstriyel hurda ya da fabrika hurdası geri dönüşümü, üreticilere üretim için gerekli metalleri sağlayarak ekonomimizde önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, metallerin toprağı ve suyu kirletebilecek cıva ve kurşun gibi toksinler içermesinden dolayı, uygun şekilde depolanması ve nakliyesi gerekmekte, fabrika hurdası geri dönüşümü yapılması, bu tür risklerin azalmasını sağlamaktadır.

Önde gelen üreticilerin, işlenmemiş metal üretiminden elde edilen metali kullanması yerine geri dönüştürülmüş metalleri kullanmayı tercih etmesi önemlidir. Bunu yaparak, global düzeyde enerji tüketiminde büyük bir azalma sağlanarak, çevreye olumlu etki eden sonuçlar elde etmek mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Şile Ovacık Mahallesi Hurdacı

Geri dönüştürülmüş olarak kullanılan alüminyum %95, bakır %90 ve çelik %56 daha az enerji kullanılmasına ihtiyaç duyar.

Genel olarak, fabrika hurdası ile yapılan geri dönüşün, inşaat ve diğer sektörler için yeni hammaddeler üretirken gereken enerji gereksinimlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Hurda geri dönüşümü, depolama alanlarının kullanımını azaltır, atığın azaltılmasına katkıda bulunur ve habitatların madencilik faaliyetlerinden kaynaklanan tahribatını ortadan kaldırır.

Hurda geri dönüşüm süreci, toplamadan başlayarak, nakliye, ayrıştırma, eritme ve şekillendirme olarak devam eden çok sayıda adımı içerir ve üretim için son hale getirilir.

Fabrika Hurdası Nerelerden Elde Edilir?

Fabrika hurdası ya da endüstriyel hurdalar, adından anlaşılacağı üzere fabrikalardan elde edilmekte, Gebze hurda fabrika sökümü yapan firmalar tarafından birçok farklı noktaya hizmet götürülerek tek merkezde toplanmaktadır.

Hurda elde etmek için bol miktarda metal kullanan endüstrileri düşünerek hareket etmek gerekir.

Metal kullanılarak üretim yapılan fabrikalarda genellikle çok sayıda geri dönüştürülebilir malzeme üretilir. Kullanılan alüminyum, bakır ve çeliğin büyük bir kısmı hurda olarak fabrikalarda dışarı çıkmaktadır.

Ev ve iş yerlerinde kullanılan tüm malzemeler, günlük hayatımızdan bulunan tüm ürünler, uçaklar, gemiler ve çok daha fazlasının üretimi esnasında hurda ortaya çıkmaktadır. Küçük çaplı hurda toplama ve satışı bireysel düzeyde yapılsa da fabrika hurdası ancak büyük ölçekli firmalar tarafından, gerekli iş makinaları ve teknik donanım ile gerçekleştirilebilmektedir.

İnşaat sektörü, hurda elde edilmesi için iyi bir kaynak olduğu gibi, otomobil yedek parça üretiminde de yüksek oranda hurda elde edilmektedir.

Fabrika Hurdası Geri Dönüşüm Çözümleri

Ülkemizde üretim yapılan bir fabrikadan hurdanın toplanması için en etkili yöntem Gebze hurdacı ile iletişime geçerek, hurdaların geri dönüştürülmesini başlatmak olacaktır.

Bugün pek çok endüstri, hurda üretmekte, bu hurdanın başarılı bir şekilde geri dönüşümü ve yeni ürünler yapmak için kullanımı sağlanmaktadır. Metaller tekrar tekrar kullanılabildiğinden, birçok önemli endüstri, üretim malzemeleri kaynağı olarak geri dönüştürülmüş metalleri tercih etmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Gebze Gaziler Mahallesi Hurdacı

Yeni ürünlere yönelik tüketici talebi arttıkça, daha fazla metale olan ihtiyaç da artmakta, bu nedenle daha fazla endüstriyel hurda geri dönüşümüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Tüm temel ve değerli fabrika hurdalarının çevreye dost yöntemlerle geri dönüştürülmesi ve işlenmesi hem üretim yapan firmaların hem de çevrenin yararına olmakta, bu yönde hizmet veren işletmelerin sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir.

Fabrika hurdasının temizlenmesi ve geri dönüştürülmesi için iyi bir hurda şirketi ile çalışmak aşağıdaki avantajları elde etmenizi sağlar:

 • Şirketinizin yatırımlarından tasarruf etmek: daha önce satın aldığınız hammaddeden atılan kısmı satarak, kar elde edebilirsiniz.
 • Çevreye yardımcı olmak: metal geri dönüşümü için gereken enerji yeni metal toplanmasından çok daha az enerji gerektirmektedir.
 • Profesyonel temizlik ve toplama: hurdalardan yayılma ihtimali olan toksik atıkların tamamen temizliği sağlanarak olası bir olumsuzluk yaşanması engellenir.

Hurda Merkezi olarak, sektörde geçirdiğimiz uzun sürede edindiğimiz deneyim ile Türkiye’nin birçok farklı noktasından fabrika hurdası topluyor, merkezimizde yeniden işlenecek hale getiriyor, hem ülke ekonomisine hem de fabrika bütçesine destek olan çözümler sunuyoruz. Profesyonel iş anlayışımızla verdiğimiz hizmetler hakkında detaylı bilgi almak için 0505 004 07 02 numaralı telefonla bizlere ulaşabilir, hurda toplama işleriniz için randevu oluşturabilirsiniz.

Bu İçeriği Oyla

Bir önceki yazımız olan Trafo Hurdası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir