Trabzan Hurdası Merdiven Korkuluk ve Küpeşte Hurdası

By | Mart 27, 2024
trabzan-hurdası

Trabzan Hurdası Nedir, Küpeşte Hurdası ve Merdiven Korkuluk Hurdası Hakkında

Mimari bir terim olarak bilinen trabzan merdivenlerde kullanılan korkuluk anlamına gelir. Özellikle çok katlı apartmanlarda, plazalarda merdiven boşluk alanlarında bulunan merdivenlerin korkuluğu olarak kullanılır. Trabzan hurdası konusuna geçmeden önce tırabzan hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz.  Kullanım amacı aynı anlama geliyor olsa da bazı kişiler küpeşte, bazıları da trabzan terimini kullanıyor. Yaşam alanının güvenliğini sağlayan bu malzemeler güvenlik açısından önemli bir yere sahiptir. Mimarların yapılara hem görsellik katmaları hem de güvenliği sağlamaları amacıyla yapılarda kullanılmaktadır. Özellikle alüminyum malzemelerden elde edilir. Kısmi olarak krom malzemeden de yapılabilmektedir. Apartmanlarda, iş yerlerinde ve kamu binalarında farklı modellerde kullanılmaktadır. Mesela; apartman merdivenlerinin güvenliğini sağlayan trabzan ile AVM’de kullanılan trabzanların yapıları birbirinden farklıdır. Yani tasarım olarak fark bulunmaktadır.

Alüminyum Trabzan Hurdası

Her ne kadar yüksek katlı binalarda asansör kullanıyor olsak da merdivenlerin yaşantımızın bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Asansör bozulduğunda, bakıma girdiğinde veya arızalandığında merdivenleri kullanıyoruz. Bu merdivenleri çıkarken veya inerken trabzanların ne kadar değerli ve önemli bir yere sahip olduğunu daha iyi anlıyoruz. Krom, alüminyum ve ahşap malzemelerden elde edilen bu trabzanlar hurda olarak da değerli bir malzemedir.

Özellikle alüminyum küpeşte hurdası veya alüminyum tırabzan hurdası demir haricinde bir malzeme olduğu için hurdacılar açısından da para kazandıracak önemli metallerden birisidir. Bu nedenle trabzan hurdası hem güvenlik, hem yapısal tasarım, hem de maddi açıdan önemli bir yere sahiptir.

İkinci El Trabzan Alan Yerler

Trabzanların güvenlik açısından yapıldığını tüm paragraflarımızda değindiğimiz bir konu olmuştur. Özellikle de çocuklar ve yaşlı insanlar için çok önemlidir. Çünkü çocukların ve yaşlı insanların güvenliğini sağlamaktadır. Merdiven çıkarken veya inerken tırabzanlara tutunarak destek alınması da ayrı bir kolaylık sağlıyor.

Belli bir zaman sonra trabzan ikinci el değerinde olan malzemeler haline geliyor. Özellikle de kentsel dönüşümün etkisiyle bir binanın veya yapının tüm malzemeleri hurdacılar tarafından satın alınıyor. Bunlar kapılar, pencereler, kalorifer petekleri, laminat parkeler ve daha fazlasını düşünebilirsiniz. İkinci el trabzan fiyatı ise son zamanların en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor. Miktarı ne kadar olursa olsun balkondan tutun da merdivenlerde kullanılan tüm trabzan hurdası tarafımızca alınmaktadır. Gebze trabzan hurdası alan yer olarak bizden fiyat alabilirsiniz. Özellikle alüminyum trabzan alımı yapıyoruz. Ahşap olan trabzanlar değerlendirebileceğimiz malzemeler değildir. Çünkü ahşap trabzanlar kişinin özel isteğine ve ölçülerine göre yapıldığı için ve ahşabın geri dönüşümü olmadığı için tercih ettiğimiz ürünler arasında yer almaz.

Bir önceki yazımız olan Gebze Hatipler Mahallesi Hurdacı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir