Trafo Yağı Hurdası

By | Mart 19, 2018

Gebze sanayi sektörünün çok yoğun olduğu bir bölgedir. Gebze sınırları içerisinde faaliyet gösteren birçok tesis yer almaktadır. Bu nedenle bölgede çok miktarda çevreye ve doğaya zararlı olan Gebze yağ hurdası çıkmaktadır. Bölgede bulunan tesislerin sanayi işlerinde ya da araç bakımlarında kullanılan yağlar sonrasında atık hale gelir. Bu yağların içinde bulunan kimyasallar hem çevreye hem da uzun vadede doğaya büyük zararlar vermektedir. Bu nedenle atık pozisyonuna gelmiş yağların Gebze’de atık yağ alan kişiler tarafından toplanması gerekir.

Atık yağların geri dönüştürülmesi ve tekrar üretime katılarak çevreye vereceği zararların azaltılması çok önemli bir konudur. Dünya nüfusunun artması doğal kaynakların tüketimini hızla arttırmaktadır. Kullanılan doğal kaynakların tekrar geri dönüştürülmesi insanlığın geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle sanayi bölgelerinde çok miktarda kaynak atık haline gelmektedir. Doğal kaynakların verimli kullanılabilmesi tekrar dönüştürülmesiyle yakından ilgilidir. Sanayi bölgelerinde işletmeleri bulunan kişiler çıkan atıkları için atık yağı kim alır diyerek bir arama yaptıklarında bu konuda faaliyet gösteren firmalara rahatlıkla ulaşabilirler. Atık ürünlerin geri dönüşümü ile ekonomiye büyük katkı sağlanması söz konusu olmaktadır. Ayrıca geri dönüşüm insanlığın geleceğine yapılan en büyük yatırımdır. Dünyanın her yerinde hurda ürünler çevre kirliliğine neden olmakta ve doğal ortamı ciddi boyutta tehdit etmektedir. Hurda ürünlerin açıkta bırakılmaması gerekir. Birçok makine doğal ömrünü tamamladıktan sonra hurda haline gelmektedir. Makine hurdalarının içinde tehlikeli kimyasallar bulunmaktadır. Hurda makinelerin içinde bulunan petrol türevi yağların doğal ortama ciddi zararlar vermesi söz konusudur. Bu amaçla faaliyet gösteren Gebze atık yağ firmaları atık haline gelen ürünleri alarak sanayi ortamında parçalarına ayrıştırır ve bu işlem esnasında içinde yağlarında olduğu kimyasalların geri dönüşümü sağlanır.

Gebze Kocaeli’nin bir ilçesidir fakat aynı zamanda İstanbul ile de birleşmiş kabul edilir. Gebze İstanbul ilçeleriyle tamamen birleşmiş haldedir bu nedenle bu kente bağımlılığı da yüksektir. İstanbul’a olan yakınlığı bu ilçenin çok süratli gelişmesini sağlamıştır ve neredeyse bir sanayi şehri haline gelmiştir. Birçok sanayi kuruluşunun bölgede faaliyet göstermesi nedeniyle çok fazla atık açığa çıkmaktadır. Bu atıkların tekrar geri dönüşümünü sağlamak içinse çeşitli hurda firmaları bölgede faaliyet göstermektedir.

Elektrik gücünün ayarlanması için trafo kullanılır. Her sanayi kuruluşunda trafo sistemine ihtiyaç vardır. Trafolar çok ihtiyaç duyulan aksamlardır ve evlerin ya da işyerlerinin elektrik dağıtımını yapmakta bu aksamlar kullanılır. Zaman içinde trafoların üzerine binen aşırı yük arızalanmalarına neden olur. Onarım maliyeti çok yüksek olduğu için arızalanan trafoların yenilenmesi gerekir. Trafoların içinde kimyasal barındıran yağlar bulunur. Eğer Gebze trafo yağı hurdası geri dönüştürülmezse çevre için zararlı olacaktır. Ülkenin her noktasında trafo kullanılması sürekli atık trafo çıkmasına neden olmaktadır. Trafo hurdası alıcıları bu malzemeleri alarak sanayi ortamında ayrıştırmakta ve içinde bulunan yağların geri dönüşümünü sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir