Talaş Hurdası

By | Şubat 5, 2023
Gebze Hurda Talaş

Talaş, sanayide kullanılan ahşap parçaların törpülenme işlemlerinden elde edilen küçük partiküller halinde bulunan ahşap artığıdır.Ahşap bilindiği üzere elektriği iletmeyen yalıtkan maddedir. Makine endüstrisinde pek çok alanda metallerin vücuttan ya da makinelerden arındırılması işleminde talaş kullanımı tercih edilir. Metallerin kullanıldıktan sonra talaş oluşumu gibi metal parçalarının da oluşumu gözlenmektedir. Bu aşamada küçük metal kırıntılarını ortamdan uzaklaştırmak için talaşa ihtiyaç duyulur. Sanayideki bu oluşan artıkları yine sanayi bölgesinde hizmet veren çeşitli hurdacılar alarak işleme tabi tutarlar.İşlemden geçen bu hurdalar talaş hurdası olarak adlandırılır. Bu isimde kurulan pek çok şirket bulunmaktadır. Bu şirketlere internet ortamından da ulaşmak mümkün. Pek çok ildeki hurda satışı yapan firmaların internet adresleri ile iletişim bilgileri yine internet ortamında yer almaktadır.

Talaş hurdası geri dönüşümü ülkemizde oldukça yaygın bir şekilde devam etmektedir. Mobilya sanayisinde her gün pek çok mobilya üretimi yapılmaktadır. Bu üretim sonucunda gün içinde her firmada üretim yoğunluğuna bağlı olarak kilolarca talaş ortaya çıkmaktadır. Bu talaşları hurda olarak değerlendiren talaş hurdası alan firmalar gidip kendi araçlarıyla bu artık parçaları alıp kendi tesislerinde geri dönüşümünü sağlayarak tekrardan piyasaya kazandırmaktadırlar. Bu işlemler sayesinde daha ekonomik ve verimli dönüşümler sağlanmaktadır. Bu hurdalar sadece mobilya sektöründen elde edilmez. Demirle ya da daha farklı metallerle çalışan pek çok firma vardır. Tahta ve metallerin birlikte işlem görmesi sonucu her ikisinin karışımı olan metal-talaş atıkları ortaya çıkmaktadır. Pirinç ya da çelik alaşımları da tahta ile birlikte kullanılan malzemelerdendir. Bu sayede ortaya çıkan pek çok talaşlı atık hurdacılar tarafından alınır. Bazen satın alınan bazen de ücretsiz olarak hurdacılar tarafından alınan bu karışık talaş atıkları hurdacılar tarafından atölyelerde ayrıştırılarak kendini oluşturan maddelere sınıflandırılırlar. Bu sayede ortaya çıkan maddeler tekrardan işlenmek üzere geri dönüşüm işlemlerine tabi tutulurlar.

İlginizi Çekebilir:  Şile Ovacık Mahallesi Hurdacı

Talaş hurdası pek çok firma tarafındangeri dönüşümle piyasaya kazandırılır ve bu sayede az harcamayla çok verimli işler ortaya konmuş olur. Üretim yapan firmalara talaş hurdası alan firmalar tarafından bilgi verilerek ellerindeki talaş artıkları için talepte bulunulur. Sonrasında hurdacılar tarafından talaşını vermek isteyen firmanın artıkları araçla alınır ve geri dönüşümle kazandırılacakları tesise götürülür. Bu sayede hem üretici kazanmış olur hem de piyasadaki artıklar değerlendirilmiş olur. İşte bu yüzden geri dönüşüm çok önemlidir ve artık günümüzde geri dönüşüme daha çok yer verilmektedir.

Bu İçeriği Oyla

Bir önceki yazımız olan Pelitli Hurdacı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir