Sarı Hurdası

By | Şubat 5, 2019

Doğal kaynaklar sınırsız değildir. Bu nedenle dikkatli kullanılmaları gerekmektedir. Dikkatlice kullanılmayan doğal kaynakların tükenmesi durumunda ortaya hiç de hoş olmayan durumlar çıkacaktır. Aynı zamanda doğal kaynaklardan dönüştürülen her metal çevre kirliliğine neden olmaktadır. Kaynak israfını önlemek ve aynı zamanda hayat standartlarını yükseltmek için yapılması gereken şey enerji krizinin aşılmasıdır. Enerji krizinin aşılması için de geri dönüşümden faydalanılması gerekmektedir. Avrupa Ekonomik Topluluğu da aynı zamanda kaynakların geri dönüşümünü sağlamak için bazı tedbirler alınması gereğine vurgu yapmaktadır.

Sarı hurdası, pirinç hurdası olarak da nitelendirilmektedir. Demir hurdası ve bakır hurdası gibi pek çok hurda çeşidi hurdacılar tarafından toplanmakta ve bazı geri dönüşüm merkezlerine ulaştırılmaktadır. Bu sayede kullanılmayan geri dönüştürülebilir olan pek çok atık madde hammadde olarak farklı yöntemlerle dönüştürülmektedir. Hammaddeye ihtiyacının azalması için tüketilen maddeler yeniden geri dönüşüm halkasının içine aktarılmalıdır. Bu şekilde doğal dengenin korunmasına ve doğaya verilen zararın azalmasına yardımcı olunabilir.

Gelişmekte olan pek çok ülke kaynak israfına son vermek için hurdacılık sektörüne önem vermektedir. Sarı hurda aynı zamanda bronz hurda olarak adlandırılmaktadır. Bunun yanında pirinç adı ile de adlandırılmaktadır. Bronz bakır, çinko ve tunç da aynı şekilde sarı hurdayı oluşturmaktadır. Pirinçte bulunan elementlerin kurşun, demir ve alüminyum olduğu bilinmektedir. Söz konusu maddelerin oranına göre pirincin kırılganlığının belirlenmesi söz konusudur. Pirincin rengi altına benzemektedir. Dolayısıyla söz konusu madde sanat eserlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Armatürlerde de yoğun olarak kullanıldığı bilinmektedir. Vidalar, çaydanlıklar, tepsiler, makine parçaları gibi pek çok farklı eşyada da söz konusu sarı hurdanın kullanıldığı söylenebilir.

Hurdacıların pek çoğu sarı hurdaya da diğer metal hurdalar kadar önem vermektedir. Hurda tel şeklinde olabildiği gibi, farklı halkalar şeklinde olabilmektedir. Aynı zamanda çivi şeklinde olan hurdalar da bulunmaktadır. Söz konusu hurdaların ortak noktası farklı alanlarda kullanılabilmesidir. Dolayısıyla tam da bu nedenle bu hurdaların her birinin hurdacılar tarafından temin edilmesi farklı sektörlere kaynak sağlamak anlamında gereklidir.

Sarı hurdasının yanında demir hurdası ya da bakır hurdası da özellikle otomotiv sektörü, endüstri sektörü, tekstil, sanayi gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Bakır hurdasının daha çok kuyumculuk sektöründe kullanıldığı bilinmektedir. Diğer hurdaların ise farklı alanlarda kullanımı söz konusudur. Önemli olan çevre kirliliğine mahal vermeden hurdaların geri dönüşümünün sağlanması ve yeniden ekonomiye kazandırılmasıdır. Bu şekilde ekonomik gelişmeye de katkı sunulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir