Motor Hurdası

By | Şubat 5, 2023
Motor Hurdası

Hurda; terim olarak geri kazanılabilinir ürünler ya da geri dönüşümü mümkün olan paçaların toplanıp derlenmesi anlamına gelmektedir. Yalnız hurda ile atık malzemelerin arasında çok ince bir çizgi bulunmaktadır. Hurda parçalar geri dönüştürülebilir ya da belirli aşamalardan geçirilerek tekrardan çeşitli kalitelerde hammadde olarak kullanılabilinmektedir. Fakat hurda ve atık maddelerin tek ortak yönü ikisinin de imhası sonucunda doğal yaşama ve çevre kirliliğinin önlenmesinde büyük önemi vardır. Hurdacılık sektörü son zamanlarda oldukça gelişmekte ve çeşitli firmalarca bu sektörü sosyal sorumluluk projeleri adı altında yapılmaya başlamaktadır. Hurdacılıkta malzemelerin ayrıştırılması, belirli işlemlerden geçirilmesi, geri kazanılan maddelerin yüksek teknolojiler yardımı ile yeniden kullanıma hazırlanması gibi birçok önemli işlemlerin toplamıdır. Hurdacılıkta var olan parçaların geri dönüşümünü sağlamak ve onları yeniden kullanılabilir hale getirmek için kurulan tesislerin doğaya büyük zararlar verilen gazlar ürettiği ve bu üretilen gazlardan dolayı tesislerin şehir dışına kurulması gerekmektedir.

Hurdacılıkta hurda olan parçaların değer açısından önemi büyüktür. Özellikle büyük metal parçaların ve motor hurdalarının hurdacılar için önemi büyüktür. Çünkü motor hurdası ayrışması sonucunda elde kalan parçalar son derece önemli ve gerekli parçalardır. Motor hurdalarının en büyük özelliği motorların ayrışması sonucunda elde edilen parçaların tekrar tekrar kullanılarak üretimine devam edilebilmesidir. Motor hurdalarından çıkarılan alüminyum parçalar eksiksiz bir biçimde defalarca yeniden geri dönüşümü sağlanılabilmektedir. Kullanılmış olan alüminyum parçaların geri üretilmesinden sadece katı alüminyum parçaları elde edildiği gibi aynı zamanda doğaya yararlı olan parçalarda korunmuş olmaktadır. Kullanılmış alüminyum parçalarının yeniden üretilmesi sayesinde yüksek oranda sera gazı ve su kirliliğinin korunması gerçekleşmiş olur. Motor hurdası geriye kalan bir diğer parça ise demir hurdalarıdır. Büyük şirket hurdacıları ya da küçük işletme hurdacıları için demir hurdaların yeri oldukça önemli bir yere sahiptir. Ağılık olarak ve paslanabilir ya da paslanmaz demir hurdaların işlenmesi zor olduğu kadar geri dönüşümü bir o kadar önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Yalova Çınarcık Hurdacı

Ülkemizde hurdacılık sektörü son derece ciddiye alınmaya başlamış ve ülkemizin kaynaklarını korumak için bütün insanlar tarafından evlerinde olan hurda parçaların hurdacılara teslimi oldukça artmıştır. Bu gibi sosyal bilinci yerinde olan hurdacılık ile ilgilenen firmalar tarafından eski veya bozuk eşyaların yeniden kullanılmaya müsait bir duruma dönüştürmeli hem dünyamızda yaşanan çevre kirliliğinin önüne geçmekte hem de gelecek yeni nesiller için daha temiz bir dünya bırakmak için oldukça büyük bir şanstır.

Bu İçeriği Oyla

Bir önceki yazımız olan Hastane Hurdası Alımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir