Şalter Hurdası

By | Şubat 5, 2023
Hurda Şalter

Şalter, elektrik devrelerinin kısa devre, aşırı akım nedeniyle herhangi bir şekilde zarar görmemeleri ve devrenin normal bir şekilde açılıp kapatılması için kullanılan bir elektrik devre kırıcı bir elektronik cihazdır. Elektrik devresinin başına konan ve ani bir şekilde elektrik kesen, elle ya da otomatik olarak kontrol edilebilen elektrik kıran devre elemanına şalter denir. Şalter elektrik devresini, kısa devreden ya da yüksek akımdan koruyan ve otomatik olarak çalışan devre elemanıdır. Elektrik devresinin düzenli akışındaki sorunları algılar ve otomatik ve ani bir şekilde akımı keser. Şalterin, sigortadan farkı elektrik akımını kestikten sonra elle ya da otomatik olarak normal çalışma durumuna geçebilmelidir.

  Şalterler, evlerde bulunan elektronik cihazları korumak için kullanılmasının yanı sıra, yüksek voltaja sahip şalt alanlarında da kullanılmaktadır. Şalterler, kesim işlemini gerçekleştirdikten sonra daha önce ayarlanan akım değerine ulaşınca devreyi tekrar açarak akım geçmesini hemen daya gecikmeli bir süreyle açabilirler. Şalterler bulunduğu devreyi manyetik ve termik olarak açabilme özelliklerine sahiptir.

Hurda Salter

  Manyetik şalterlerde akım ayarı, ayarlandığı değerin üstüne çıkarsa manyetik bir kuvvet uygulayarak bir kolu açar ve devrenin açılmasını ve elektriğin akışını engeller. Termik şalterlerde ise, kesim işlemi termik koruyucudan yüksek bir değerde akım geçmesi ve büzülmesi ile gerçekleşir. Devredeki aksaklık giderilince şalter yeniden kurulmalıdır. Hem enerji dağıtım hatlarında hem de evlerde devrelerin başladığı noktaya giderek küçülen bir değerde işlem uygulayan şalterler konur.

  Ancak her cihazda olduğu gibi şalterlerde bir süre sonra işlev göremez hale gelirler. Bu durumlarda en iyi şalteri değiştirmektir. Zamanında müdahale edilmezse, yüksek bir akım değerinde şalterin yanması ya da o an çalışan bir cihazın kablosunun çok ısınarak evdeki kolay yanan eşyalara yakması gibi çok daha kötü sonuçlara sebep olur. Şalter zamanında değiştirildiğinde artık elinizde sizin çöp, ama piyasa da şalter hurdası olarak adlandırılan eski bir şalter olur. İçinde bulunan kablolar ve diğer parçalar geri dönüşüme katılarak tekrar kullanılabilir hale getirilebilir. Firmamız piyasadaki en iyi fiyata elinizdeki şalter hurdası ya da hurdalarını anında nakit ödeyerek almaktadır. Bu şekilde hem siz para kazanmış olursunuz hem de geri dönüşüme katkıda bulunarak doğayı korumuş olursunuz.

Bu İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir