Pres Makinası Hurdası

By | Şubat 5, 2023
Pres Hurdası

Piyasada bulunan birçok hurda bulunmaktadır. Bunlar geri dönüşüm için kullanılmaktadır. Hurdacılar hurda malları ger dönüştüren yerlere satarlar. Karşılığında bu mallar firmalar tarafından geri dönüştürülür. Sebebi ise hem maliyeti düşürmek, hem de doğaya daha az zarar vermektir. Örneğin kağıt, karton gibi tüm ürünler geri dönüşümü verilir. Hurdacılar tarafından toplanan tüm bu malzemeler özel makinelerde eski haline getirilir veya aynı işlevler de kullanılır. Geri dönüşüme giren tüm malzemeler birçok işlemden geçirilir. Bunların geçtiği işlemler son derece yıpratıcıdır. Geri dönüştürülen maddeler 2 veya 3 kereden fazla geri dönüştürülmemelidir. Sebebi ise 2 veya 3 seferden sonra madde özelliklerini yitirerek verimsizleşir ve dayanıklılığı daha azalır. Bu da kısa ömürlü malzemeler ortaya çıkarır. Geri dönüştürülen maddelerin sağlık açısından hiçbir sakıncası yoktur. Doğa için çok faydalı olan bu işlemler çevreye zarar vermez.

Geri dönüştürülen maddeler her zaman kağıt gibi olmaz. Bakır demir ve çelik gibi malzemelerde vardır. Bu alanda en çok örnek olabilecek hurdaya çıkan arabalardır. Hurdacılarda bulunan miladını doldurmuş eski ve kullanımı biterek yalnızca iskeleti kalan araçların geri dönüştürülerek demir ve çelik yerlerinin kullanılabilir. Bu maddeleri geri dönüştürmek için önce yapısını istenilen şekle getirmek gereklidir. Bunu yapmak için de pres hurda makineleri bulunur. Belirli boyutlarda uzun ve geniş konteynerler içerisine öncelikle araçlar konulur. Ardından özel tonlarca ağırlıkta ki pres makineleri ile büyük basınçlarda yükler uygulanır. Bunun sonucunda araçlar dümdüz bir hale getirilerek geri dönüşüm için uygun bir hal alır. Bu pres işlemini yapmanın diğer bir sebebi ise yer ve alandan fayda etmektir. İskeleti bozulmayan araçların kapladığı alanı, pres haline getirilmiş 3 kat araç ile aynı yer kaplar. Bu yüzden pres son derece önemlidir. Bu işleri yapan pres araçları da son derece büyük ve ağırdırlar. Ağır olmalarının sebebi ise pres yapacakları maddelerin kendi maddeleriyle aynı olmasından kaynaklanır. Eğer ağır olmazsa bu işlemi yapamazlar. Ülke genelinde pres haline getirilmek üzere verilen demir ve benzeri maddelerin fiyatı gayet uygundur. Kilosu 50 ile 60 kuruş arasında değişir.

İlginizi Çekebilir:  Plastik Enjeksiyon Makinası Hurdası

Bu maddelerin geri kazanımı hem ülke açısından milli gelire büyük katkı sağlar, hem de doğaya yararlıdır. Kirli hava atımını engeller ve hammaddeleri tekrardan kullanarak işlemek daha ucuz bir maliyete sahiptir. Bunun sonucu oluşturulan yeni ürünler daha ucuz fiyatlarda olur. Bu durumda tüm müşterilerin yüzünün güldürür.  

Bu İçeriği Oyla

Bir önceki yazımız olan ikinci El Tavan Vinci Alanlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir