Kağıt Hurdası

By | Şubat 15, 2019

İnsanların günlük hayatında belki de en çok kullandığı kâğıt etrafımızda bol miktarlarda bulunmaktadır. Günlük gazete ya da haftalık dergiler okunduktan sonra bir kenara fırlatılarak eskimeye terk edilir. Bu durumu ülke geneli üzerinden hesaplayın ciddi bir oran çıkmaktadır. Bu da her gün binlerce ağacın kesilmesi ve doğal kaynakların azalması anlamına geliyor. Tüm bu veriler göz önüne alındığında bu israfı ve çevreye verilen zararı az da olsa giderebilmek için tüm ülke de geri dönüşüm projeleri başlatılmıştır. Bu projelerin amacı her gün sayısız kâğıdın atılmasına engel olarak ağaç kesilmesini önlemektir. Devletin yürüttüğü bu projelerin haricinde hurdacı olarak isimlendirilen kişiler kağıtları toplayıp hem bu projelere destek olup hem de geçimlerinin sağlamaktadırlar.

  Bu hurdacılık sektörünün yaptığı işi kısaca anlatmak gerekirse ağaçların yaşam sürelerini uzatmak ve ağaç kesilmesine engel olmaktır. Kâğıt hurdaları en fazla 2 ya 3 kere geri dönüşüm işlemleri görebilir, bu noktadan sonra kağıtlar yıpranmaya başlamaktadır. Eğer daha fazla geri dönüştürülme işlemi uygulanırsa elde edilen geri dönüştürülmüş kağıtlar kalitesiz ve kısa ömürlü olurlar.  Buna rağmen daha fazla dönüştürülme ihtiyacı duyuluyorsa yapıştırıcı maddeler kullanılır. Bu sektördeki firmalar kâğıt geri dönüştürme işleminde oldukça titiz ve sistemli bir çalışma ortamı oluşturmuşlardır. Firmamızda bu sektörde bulunmakta ve kağıtlarınız için sizlere anında nakit ödemesi yapmaktadır. Ancak her kâğıt geri dönüştürülme işleminden geçirilemez, bu yüzden dönüştürülebilen ve dönüştürülemeyen kağıtları ayırmak ciddi ve önemli bir iştir.

  Kâğıt hurdası geri dönüşüm işlemlerinin uygulandığı zaman dilimi çok uğraştırıcı aşamalardan oluşmaktadır. İlk adımda kâğıt çamuru hazırlamak için özel bir suya atılan kağıtlar liflerine kadar ayrılmaları beklenir. Bu aşamada lif haricinde ortaya çıkan maddelerin ayrılması için özel serumlar kullanılır. Bu işlemin ardından kâğıtta bulunan mürekkep lekelerinin çıkarılması gerekir bunun için özel kimyasal maddelerden faydalanır. Son aşamada liflerine ayrıştırılan kağıtlar tekrar kâğıt olma sürecine gönderilir. Bu dönüşüm işlemlerinin sonunda %56 oranında bir geri dönüştürme başarısı vardır. Kâğıt hafife alınacak bir konu olmamakla beraber kültürel ve sanayi alanındaki gelişim kâğıt kullanma oranına bağlı olarak ölçülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir